içimdeki kafes- ejderha

Çocukken içimde yaşayan bir ejderha olduğunu hayal ederdim. Benimle birlikte yaşayan, yediklerimle beslenen, oyun oynayan, yorulan, uyuyan, rüya gören, anlatıklarımı dinleyen sevimli bir ejderha. Kimsenin yok, benim var; ne ayrıcalıklı bir hayal! Sihirli güçleri de vardı tabii; geceleri içimden çıkar, yatağımın önünde yatıp beni kötü cadılardan korurdu. Bazı geceler de beni kanatlarının üzerine alır ve yeni masallara uçardı. Büyülü ormanlar, konuşan ağaçlar, masalını hiç duymadığım kahramanlar. Ne hangi masaldan gelip içime yerleştiğini biliyordum ne de neden devamlı ağladığını. İçimde sevimli, sihirli ve ağlayan bir ejderha yaşıyordu. Onu çok seviyordum ama ben sevdikçe o daha çok ağlıyordu. Sevdiği yemeklerden yerdim, hikayeler anlatırdım, şakalar yapardım, sarılırdım ama yok… Gözpınarlarında her an akmaya hazır nöbetçi bir gözyaşı vardı. Derisi sert, kalbi yumuşaçıktı!

Gel zaman, git zaman ejderhamın neden ağladığını bulamadan, büyüdüm…

Büyüdüğümde anladım; boynuna taktığım kocaman zincir yüzünden ağladığını. Hiçbir yere özgürce uçamayacak kadar kısa ve kalındı zinciri üstelik! Beni bırakır gider diye korkmuştum belki, belki de onun gücüyle baş edemem diye zincirlemiştim.

Benimle masaldan masala uçan, çocukluk arkadaşımın özgür kalmak istediğini anlamamıştım. Ancak bağımsızken mutlu olacağını da…

Uzunca yürüdüm içime, ejderhamı bulmak için. Derin bir kuytuluğa saklanmıştı; küskündü ve yine ağlıyordu. Çokça özlem, öldüren bir utanç, dünyadaki tüm özürlerle sarıldım ona. Boynundaki esareti çözdüm. Özgürdü artık! İstediği her masala bensiz de uçabilirdi.

Gitmedi!

İçimdeki bilgeye yol,

Dev hazinelerimi koruyan ateş

Özgürlük kanatlarım oldu.

Ve bir daha hiç ağlamadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s