#KadınBaşına Müge Cücü

#KadınBaşına söyleşilerine kendi tabiriyle “ev hanımı girişimcisi” konuğum oluyor. Müge Cücü. O çocuğunun yaratıcı gücünü beslemek için oyuncak ararken, kendi yaratıcılığının farkına varmış bir kadın. Peg doll bebekleri oğlu için super kahramanlara dönüştürürken, kendisi de bir “ev hanımı girişimcisine” dönüşmüş. Bu bebeklerle hikayesini yeniden yazan bir kadın o. Hayal etmenin gücünü, üretmenin iyileştirici etkisini, kendisini yeniden keşfetmenin kıymetini anlatıyor bize. Ve o her şeyi değiştiren ilk adımın öyküsünü. Çok güzel bir hayali de var. Hayaline ulaşman dileğimle. Yolun hayalinle buluşsun Mügecim😊

“En büyük hayalim ki; bunu, bu bebeklerle birlikte gün gün büyütüyorum içimde. Bir kooperatif kurmak istiyorum ev hanımları için. Birlikte üretelim, üretiklerimizle hayata katkıda bulunalım. Hepimizin (ev hanımları için söylüyorum) çok güzel yaptığı bir şey mutlaka var, o çok iyi yaptığımız şey ile hayata dokunmak güzel olmaz mı? Belki bir kooperatif kuramayız ama mutlaka aynı çatı altında birleşecek bir şey buluruz, buluşuruz diyorum. Örgü örerek ya da takı yaparak ya da çizerek ya da boyayarak…Toprakla, çamurla, boyayla fark etmez, yeter ki üretelim, üretebilelim, üreterek birlikte gelişelim.

Birlikte hayal edelim, birlikte hayallerimizle buluşalım, hayallerimizi birbirimize bulaştıralım.

1-Müge Güzelsoy kimdir?

Önce sanat sever diye tanımlamak isterim kendimi. Ve isterim ki; sanat hayatın her yerine bir şekilde dokunsun. Ben hayata böyle dokunduğum için çok mutluyum çünkü. Bir şeyler üretebilmek, ne olursa ama mutlaka üretebilmek çok kıymetli bence.

Doğaya, doğal yaşama çok önem veriyorum. Doğal akışa da tabii ki…Hayatın kusursuz döngüsüne engel olacak hiçbir şey yapmak istemem. Elimden geldiği kadar, doğal hayatla uyumlu yaşamaya çalışırım. Evde yapabileceğim her şeyi kendim yaparım. Hazırını satın almadan önce, bir durup ‘bunu ben yapabilir miyim?’ diye sorarım kendime. Özellikle plastik kulllanmak hiç istemem. Ben; doğaya saygı duyarım ve bu saygı ne yapmamı gerektirirse öyle yaşarım. Hayalim doğayla iç içe bir yaşam, belki bir gün hayat buna da yer açar…  

Ayrıca hippi ruhlu, inatçı, az tüketen çok üreten, ayakları yere basan, idealleri ve hayalleri olan bir anne, bir eş ve bir kadınım….

2-Kendi tabirinle “Ev hanımı girişimcisi” yolculuğunu nasıl başladı?

Tamamen çocuğumun oyuncak ihtiyacı ile başladı. Hem ona plastik oyuncak almak istemiyordum hem de gelişimine katkı olacak şeylerle oynasın istiyordum. Kaldı ki; oyuncaklar hem çok pahalı hem de çocuğun iki günde gönlü geçiyor. Okul öncesi oyuncalara bakarken bakarken peg doll bebekleri gördüm internette. Göz çizilmiş ya da kumaş giydirilmiş tahta bebekler. Benim oğlumda super kahramanları çok seviyordu küçükken. Dedim ben bu bebeklerden super kahramanlar yapayım. Önce keçeden, kumaştan falan yaptım. Sonra bu bebekleri marangoza yaptırıp onları super kahramanlara dönüştürdüm. Çokta keyifli geldi bana bunlarla uğraşmak. Sonra arkadaşlar gördü, onlar istedi çocuklarına. Önce hediye yaptım isteyenlere, baktım maliyet hep artıyor, bu kez satın almaya başladı arkadaşlarım. Böyle böyle gören beğendi, gören beğendi, derken derken, dükkanlardan sipariş almaya başladım. Hiç tahmin etmeyeceğim bir şekilde büyüdü. Yaşadığım yerin çok iyi dükkanlarında -Antalya- benim ürünlerim satılmaya başladı. Böylelikle ufak tefek para kazanmaya da başladım. O ufak tefek paralar bana öyle iyi geldi ki…Bir kere özgüvenim yenilendi, kendimi daha özgür hissetmeye başladım, yaratıcılığım ve hayal gücüm her geçen gün yenilendi. Kendimi yeniden keşfettim sanki bir anlamda. Döngüm yenilendi. yenilendikçe gelişti de…

   “Peki talep çoğaldıkça nasıl karşıladın telepleri? Bir kişinin yapabileceği kapasite sınırlıdır sonuçta.

Tabii! Zaten tek başıma yapıyorum ve uzun sürüyor o bebekleri ortaya çıkarmak. Boyanın kuruması bile bir süre. Bu sebeple sadece yetişebileceğim sayı ile sınırlandırdım.

 “Önceden bir hobi gibi yapıyordun, sonra işe dönüştü. Bu dönüşüm senin bu bebekleri yapma isteğinde bir fark oluşturdu mu?

Hayır! Ben hala çok zevk alarak yapıyorum. Ayrıca işe dönüştü darken; zaten öyle büyük paralar kazanmak gibi bir durum söz konusu değil. Ben bunu işe dönüşmesi gibi değil de, yapmaktan büyük mutluluk duyduğum bir şeyden ayrıca para da kazanıyorum gibi düşünüyorum. Bu çok keyifli değil mi?

Bu yaşa kadar hiç mi çalışmadım, tabii ki değil. Oğluma hamile kalana kadar çalıştım. Sonra onu doğurduktan sonra evde kalmaya başladım. Ancak bu, yani ‘bebekler boyuyarak’ kazandığım ‘az ve bereketli para’ beni çalışırken aldığım maaştan çok daha fazla mutlu ediyor.

 “Bu bebekleri yapabildiğinizi tesadüfen mi fark ettin yoksa çocukken de zaten böyle becerilerin var mıydı?  

Hep vardı resime ilgim. Lisedeyken falan da hep karikatürler çizerdim. Resim yapmayı aşırı seviyordum, hala çok seviyorum. Ama güzel sanatlar okumadım, ailem bunu yeterli bir meslek saymadı çünkü. Halkla ilişkiler okudum ve bu konuyla ilgili işler yaptım. Evlendim, bu vesile ile şehir değiştirdim, çocuğum oldu falan falan…Bu süreçte durupta ‘resim konusunda ne yaparım’ diye hiç düşünmedim açıkcası. Taa ki bir vesile ile yeniden onunla buluşana kadar. Zaten, bence hayat herkesi tam da gitmesi gereken noktaya taşır, öyle ya da böyle ama mutlaka o noktayı gösterir.

Ben bu bebeklerle buluştum ve ne çok şey öğrendim onlardan. Kendimin farkına vardım bir anlamda. Farkında olmadığım bir hayal gücüm varmış, istersem o hayal gücüyle her şeyi yapabilirmişim. Hep çok çekingen bir yapım vardı, onu bile aldı üzerimden mesela. Üretebilmek ne şahane! Ben bunları üretiyorum cümlesini kurabilmek, benim için adeta sihirli gibi…Ürettiğin şeylerin beğenilmesi de bonusu bu işin. Hediyenin üzerindeki kurdelası 😊

 3-Ya bundan sonrası…Hayalini kurduğun şeyleri konuşalım.

En büyük hayalim ki, bunu; bu bebeklerle birlikte gün gün büyütüyorum içimde. Bir kooperatif kurmak istiyorum ev hanımları için. Birlikte üretelim, üretiklerimizle hayata katkıda bulunalım. Hepimizin (ev hanımları için söylüyorum) çok güzel yaptığı bir şey mutlaka var, o çok iyi yaptığımız şey ile hayata dokunmak güzel olmaz mı? Belki bir kooperatif kuramayız ama mutlaka aynı çatı altında birleşecek bir şey buluruz, buluşuruz diyorum. Örgü örerek ya da takı yaparak ya da çizerek ya da boyayarak…Toprakla, çamurla, boyayla fark etmez yeter ki üretelim, üretebilelim, üreterek birlikte gelişelim.

Birlikte hayal edelim, birlikte hayallerimizle buluşalım, hayallerimizi birbirimize bulaştıralım.

İnanın öyle yetenekli kadınlarla tanıştım ki, bu süre boyunca. Ya yeteneklerini nasıl geliştirebileceklerini bilmiyorlar ya da üretikleriyle ne yapacaklarını…O harika yetenek solup gidiyor içinde, aslında ne güzel şeylere dönüşebilecekken.

Tüm ev hanımlarına çağrımdır! Kendinize yatırım yapın, yeni şeyler öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Bu yaştan sonra mı? sorusuna takılıp kalmayın. Kendinize faydalı, hayata faydalı olun.

4-Kalben inandığın şeyleri soracağım sana. Ama bu inançların yaşamla birlikte gelişmiş ve sana yaşanmışlıkları hatırlatan inançlar olsun.

Doğayla bir bütün olarak olarak yaşanması gerektiğine,

Çok sevgisiz bir dünyada yaşadığımız için sevginin gücüne,

Ve dostuğa; dost elinin iyileştirici etkisine…

5-“Bu ülkede kadın olmak…”cümlesini tamamlar mısın?

Zor! Tek kelime, çok anlam.

6-Sana göre şifa ne demek?

Doğa…Şifanın mayası bence.

Ormanda yürürsün mesela her adım iyileştirir bedeni. Ya da akarsular; her akarsuyun yaşadığını hissederim seyrederken, o hareket ettikçe yaşam yeniden ve yeniden dolar içime.

Bir de kitaplar tabii. Biyografi ya da otobiyografi okumak…Birinin yaşamının içinden geçmek…Bu kitapları okurken; hem o hayatı seyreder, hem o hayattan beslenir, hem de o hayattan ilham alırım. Hayatın pusulasıdır benim için kitaplar.

7-Hayatın dalgalı dönemlerini nasıl atlatırsın?

Sabırla…

Geçer mutlaka geçer!

8-Zaman senin için ne ifade ediyor?

Çok önemli. İyi ve güzel ve doğru ve verimli değerlendirmek gerek bence. Yanımızdan sessizce akıp gidiyor çünkü.

9-Hayatının altı çizili cümlesi nedir?

Her şey vaktini bekler. Ne gül vaktinden önce açar, ne de güneş vaktinden erken doğar. Bekle, senin olan sana gelecektir.

Mevlana…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s