#KadınBaşına Ferin Batman

KadınBaşına söyleşilerinde bugünün konuğu beslenme uzmanı ve diyetisyen Ferin Batman. İnsanlara sağlıklı beslenmeyi anlatan, diyet-detoks-sağlıklı yemek kitapları yazan, sihirli smootieler hazırlayan bir kadın o. Aynalarla barış yapmanızı sağlayan bir elçi. Her pazartesi diyete başlayanlar (bir zamandır hep pazar’da olsak da) eltisine iyi gelen diyeti uygulayanlar, internette her gördüğüne inananlar, su içse yarayanlar, kilosunu koruyamayanlar toplaşın buraya. Hepsini konuştuk. Tabi konu derya deniz mutlaka eksik bir şeyler kalmıştır ama bilgiyi her platformdan paylaşan, her insana ulaştırmaya çalışan Ferin Batman bir tık uzağınızda. Ve online diyet sistemiyle hep yanınızda. Hiç bilmediğimiz bir şeyi tecrübe ediyoruz insanlık olarak, hayatı eve sığdırmaya çalışıyoruz. Hep bir telaşla, hep alel acele ve hep tıkıştırarak hazırladığımız çantamıza “sağlıkla kalmanın önemini” koymadığımızı hatırlıyoruz. Ve bilginin, bilimin her şeyi değiştirebilecek tek yol olduğunu. Sağlığımızı korumak için evde kalıyor, evde kaldıkça sıkılıyor, sıkıldıkça içimizdeki fırıncıyı ortaya çıkarıyoruz. Midemiz ile buzdolabı arasındaki mesefa git gide kısalıyor:) Can sıkıntısı zeytinli poğacaya, mutluluk bir tabak kısıra bağlanıyor. Günün sonunda; hayat eve sığacak ama yakında biz sığamayacağız… Hadi hep beraber Ferin’in buzdolabına bir göz atalım, smootierinden tadalım, hem mutlu hem sağlıklı kalalım.

Bu söyleşinin “şifa mutlu anlardadır” cümlesini cam kavanozuma atıyorum. Size de bol bilgili bir söyleşi bırakıyorum.
Kalın sağlıcakla…

1-Ferin Batman kimdir?
Sevdiği işi yapan bir beslenme uzmanı ve diyetisyenim. Hayatı hafife almak, akışına bırakmak ve mutlu zaman geçirmek gerektiğine inanırım. Çok seyahat ederim ama oğlum İngiltere’de olduğu için en uzun orada vakit geçiririm. Gece tipi olduğum için, geceleri yeni projeler geliştirip, geç de olsa bir şekilde uygulamaya koyarım 🙂 Sağlıklı beslenme, diyet, detoks ve sağlıklı yemek kitapları yazarım.
2-Beslenme ve Diyet Uzmanı olma yolculuğunuz nasıl başladı? Çocukluk hayali mi ya da bir kendini keşfetme hali mi?
İkisi de değil, Üniversite sınavında tamamen tesadüfen Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanmamla başladı. Lisede derslerden çok basketbola vakit ayırdığım için, nasıl olsa bu sene kazanamam diye tercih listeme sağdan soldan ne duyduysam onları yazdım. Olmak istediğim bir şey de yoktu zaten. Genelde şanslı bir kimse olduğum için tam da yapmam gereken mesleğe giriş yapmış oldum. Daha sonra Tıp Fakültesi Halk Sağlığı bölümünde, bu sefer çok bilinçli olarak, Bilim Uzmanlığı yaptım. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF in araştırmalarına katıldım. Ankara’daki Amerikan üssünde çalışırken, değişik ülkelerde, dünya mutfakları eğitimi ve bir sürü sertifikalar aldım. Bunlar sayesinde başlayan, Sheraton Ankara Oteli’ndeki ve özel hastanelerdeki, çalışma hayatımla da yemek, servis, yöneticilik, diyetisyenlik tecrübelerimi artırdım. Sonrasında kendi ofisimi açarak beslenme ve diyet konusunda kişilere ve kurumlara danışmanlık vermeye başladım. Bu arada, “Türk Yemekleriyle Diyet” isimli bir sağlıklı zayıflama kitabı, “Düşük Kalorili Pratik Tarifler” isimli bir yemek kitabı, şeker hastaları için “Diyabet Mutfağı”, şehir insanına tavsiyeler için ‘Metropol Diyeti’ ve Son kilolarını vermek isteyenler için ‘Son 3 Kilo Diyeti’ isimli kitapları yazdım. 5 adet basılı, pek çok da E- Kitabım var. Başından beri işimi severek yapıyorum.
Ankara da ki ofisimde de bire bir kişiye özel danışmalık yapıyorum. Bana gelemeyenler için geliştirdiğim “Takipli Online Diyet” sistemi ile ekibimle birlikte Türkiye de ilk defa olarak dünyanın her yerine, gerçek anlamda kişiye özel online diyet hizmeti verebiliyoruz. İnternet ortamında e-mail ve görüntülü görüşme randevuları ile, telefonla kişileri takip ediyoruz, destek ve motivasyon sağlıyoruz. Ayrıca sürekli çıkardığımız E- Kitaplarla Digital Yayıncılık yapıyoruz.
3- Beslenme ve Diyet konusu;
Diyet çok popüler bir kelime bu ülkede. İnternette görülen her diyeti uygulama, arkadaş tavsiyeleri, bilinçsiz yapılan diyetler…Diyet nedir ve nasıl uygulanır? Sağlıklı beslenme de bir tür diyet midir ya da farklılıkları nelerdir?
Diyet yani günlük beslenme planı tamamen kişin istek ve ihtiyaçlarına göre, kendisine özel olmalıdır, yoksa zorlamalar hiç bir işe yaramaz. Hem ofiste yaptığım yüz yüze danışmanlıklarda, hem de online diyet sisteminde; ilk görüşmede danışanlarımızdan ayrıntılı bilgi formu ile sağlık durumları, besin tüketimleri ve sosyal hayatları hakkında bilmem gereken bütün bilgileri detaylı olarak alıyorum. Kişinin biyoritmine, vücut yapısına ve alışkanlıklarına göre bir strateji belirleyip uyguluyoruz. Her hafta kontrol edip yeni programı oluşturuyoruz. Böylece diyet yapan kişinin motivasyonu yüksek kalıyor. Yeri geldiğinde diyette sağlıklı tatlı ve fast food alternatifleri bile kullanıyorum.
Sağlıklı beslenme aynı zamanda ideal kiloyu koruma diyetidir. Sağlıklı beslenen kişide kilo sorunu olmaz.
Yeme bozukluğu nedir?
Yeme bozukluğu, çoğu zaman kronikleşen ve ciddi komplikasyonlara yol açabilen hastalıklardır. Yiyecekler üzerine düşünme, yoğunlaşma ve beden imgesinde çarpıklık bozuklukların ana özellikleridir. Dünyadaki ‘zayıflık= fiziksel güzellik= çekicilik’ algısı ve kafasındaki ideal vücut ölçülerine ulaşmada sabırsızlık ve uzman desteği olmadan ulaşma isteği buna yol açıyor. Medyanın payı da azımsanmayacak derecededir.
Yemek bağımlılığı oldukça sık karşıma çıkıyor, özellikle yağ, şeker ve tuz oranı yüksek besinlerin tüketimi tıpkı diğer bağımlılık yapıcı maddelerde olduğu gibi kişiyi bağımlı yapıyor. Bunu önlemek için kişinin kendisine uyan doğru beslenme planını öğrenmesini çok önemsiyorum. Belirli besinlerden tamamen uzak durmanızı söyleyen kısıtlayıcı diyetlerden uzak durun. Genellikle başarısızlıkla ve sonrasında aşırı yemeyle sonuçlanır. Çocuklara, gençlere mutlaka doğru beslenme eğitimi verilmedir.
Psikolojiyle bağlantılı aşırı yeme ya da yememe halleri olan insanlar nasıl bir yol izlemelidir?
Özellikle aşırı yeme, duygusal açlık çok sık karşılaştığımız durumlardan biri, tecrübelerimiz ve bazı yöntemlerimizle başa çıkabiliyoruz ama ileri boyutta mutlaka bir psikoloğa gitmelerini tavsiye ederim. Beraber çalıştığımız psikologlar da var.
Kilo takıntılıları, devamlı bir diyette olma hali ya da kusma hastalığı gibi; kilonun takıntıya dönüşümü, bunun farkına varma ve sonrası… Nasıl bir süreç ve ne yapmak gerekir?
Buna da çok kişide rastlıyoruz. Genelde sorun aile kaynaklı oluyor gözlemlerime göre, çocuk küçüklüğünden itibaren kilosuna dikkat etmesi konusunda uyarılırsa takıntı geliştiriyor yada ebeveynlerinin sürekli uğraştıklarını görürlerse takıntılı geliştirebiliyorlar… İleri boyutta mutlaka psikolog tavsiye ederim.
Hızlı kilo veren ama aynı hızla geri alan insanlar için ne söylersiniz?
Kendilerine uyan, mutlu eden, doğru beslenmeyi bilmediklerini söylerim ve bir an önce öğrenip, ideal kilolarına ulaşıp, hayatlarında ‘Diyet’ konusunu kapatmalarını tavsiye ederim.
”Ne yaparsam yapayım asla kilo veremiyorum” cümlesi gerçekçi midir?
Metabolik bazı hastalıklar dışında gerçek değildir. Mutlaka bir yerlerde bir hata yapıyordur. Bizim işimizde onu ortaya çıkarmak ve düzeltmek.
Vegan beslenme konusunda ne düşünüyorsunuz?
Büyüme ve gelişme tamamlandıktan sonra yapılsa daha kolay olur diye düşünüyorum. Türkiye de uygulamak besin çeşitliliği açısından biraz daha zor. Bilgisizce yapmak, pek çok vitamin ve mineral eksikliğine ve tabi hastalıklara zemin hazırlayacağı için iyice öğrenmelerini, yardım almalarını tavsiye ederim.
Her insan bir beslenme uzmanından yardım almak için bütçe ayıramıyor ve her ailenin mutfak bütçesi farklı. Sizce sağlıklı beslenmek ile kişinin gelir düzeyi arasında büyük bir bağ mı var? Sağlıklı beslenmek pahalı bir şey mi?
Bağ var tabi ama hiç büyük değil. Çok aşırı yoksul değilse, ülkemizde ucuza sağlıklı beslenmek her zaman mümkün.
Ve online diyet…
Online diyet sistemimiz için 20 yıllık tecrübenin ürünü diyebilirim. “Aferin Online Diyet” ile başladığım sistemi şimdi daha da geliştirdik.
Artık her şeye telefon, bilgisayar ile ulaşabiliyoruz, bankalara gitmiyoruz, bilgi paylaşımlarımızı internet yoluyla yapıyoruz. Bu kadar teknoloji ile iç içe iken, bilgiye daha kolay ulaşmaya çalışan kişilere diyetisyen desteği de neden online olmasın! diye düşündüm
Şimdilik 2 farklı diyet sistemi ile hizmet veriyoruz. Takipli Diyetlerimizi satın alan kişilerin her hafta düzenli takibini yapıyoruz. Her hafta diyet planları, hızlandırıcı ara planları ihtiyaçlarına göre değişiyor.Görüntülü görüşme, telefon ya da mail ile haberleşiyoruz ve oldukça olumlu sonuçlar alıyoruz. Bana bir aylık online diyetin en büyük katkısı; zaman kaybını önlüyor, internet ile iletişim sağlandığı için akıllarına gelen bir şeyi danışanlarımız hemen sorup öğrenebiliyorlar, çok daha dürüstçe nerede kaçamak yaptıklarını itiraf edebiliyorlar, kendi tartımlarını kendileri yaptıkları için motivasyon yüksek kalıyor.
Online diyetin en sevilen özelliği ise; ekonomik oluşu zamandan tasarruf sağlarken, kişiye özel diyet ile diyet stresine neden olmaması.
4-Ferin Batman’ın sihirli sebzeleri-meyveleri neler?
Sebze ve meyvelerin hepsini sihirli buluyorum ve mevsimine göre hepsini severek yiyorum. En sevdiğim ise sebze ve meyveleri bir arada karıştırıp smoothie yapmak.
BUZDOLABIMDAN EKSIK ETMEDIGIM BESINLER
Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirdiğim profesyonel iş ve sosyal hayatımda danışanlarımla her gün ofiste veya online diyet programlarında çok sık paylaştığım bazı besinler var.
Yumurta; Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağıdır, kahvaltılarımın vazgeçilmezidir. İçerisine sebze ekleyerek bazı öğünlerde sebzeli omlet şeklinde, bazı günler haşlanmış yumurta olarak her gün mutlaka tüketmeye özen gösteririm.
Yoğurt; iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olmasının yanında bağırsak sağlığı için de oldukça yararlı bir besindir. Üstelik son derece pratik kahvaltı tarifleri veya mayonez gibi sosların yerine kullanarak sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz.
Sebze Grubu; Ispanak ve Brokoli, Zengin vitamin, mineral ve lif içeriğiyle ıspanağı sebze yemeği olarak haftada 1 kez mutlaka pişirin. Mevsiminde taze olarak bolca tüketmeye özen gösterdiğim bu sebzeyi dondurulmuş olarak da mutlaka buzluğumda bulunduruyorum
Taze Meyve; Kiraz gibi berry grubu meyveler zengin antioksidan içeriğiyle bağışıklığın güçlenmesine, vücutta stres sonucu oluşan ögelerin ortadan kaldırılmasına oldukça yararlı besinlerdir. Mevsiminde taze olarak tükettiğim gibi bolca alarak donduruyorum. Böylece smoothielerimde sıkça kullanabiliyorum. Aynı şekilde mevsiminde tüketmeye özen gösterdiğim C vitamini deposu mandalina ve antioksidan kapasitesi yüksek nar buzdolabımdan hiç eksik etmediğim meyveler arasında. Pek çoğumuzun sebze olarak bildiği balkabağı meyvesi ise en sevdiğim meyvelerin başında geliyor. Yüksek lif ve düşük kalori içeriğiyle yemek, çorba ve tatlı tariflerinizde kullanabileceğiniz bu meyve zayıflama diyetleriniz için idealdir.
Limon; Yüksek C vitamini ve antioksidan kapasitesiyle aynı zamanda ödem atıcı özellik gösteren limon buzdolabımda daima bulunan bir meyvedir. Siz de sularınıza ve bitki çaylarınıza 1 dilim ekleyerek süsleyebilir, lezzetlendirebilirsiniz.
Avokado; Yararlı yağ içeriğiyle oldukça sağlıklı ve besleyici olan bu meyveye kahvaltılarımda, salata ve ara öğünlerimde sıklıkla yer veriyorum
5-İnsanların sağlıklı beslenmesi adına yaptığınız bir dolu paylaşımlarınız var. İnternet adresinizde, instagram profilinizde, kitaplarınız da… Bilgiyi paylaşmak, bunu kolay ulaşılır yapmak çok değerli. Sizin için yaptığınız işin tatmin noktası nedir?
Danışmanlık yaptığım kişilerin mutluluğunu ve beslenme konusunda bilinçlendiklerini görmek beni de çok mutlu ediyor. Zayıfladıklarında veya sağlık şikayetleri çözüldüğünde kendilerine bakış açıları da değişiyor. Spora başlamaları, giyimleri, saçları, makyajları… Yaşama sevinçleri gözle görülür hale geliyor.
6-Size göre şifa nedir?
Mutlu zamanlardır. Ailemle, arkadaşlarımla sohbetler etmek, bol bol gülmek, yemek, içmek, gezmekten daha iyi bir şifa kaynağı düşünemiyorum.
7-“Bu ülkede kadın olmak…” cümlesini nasıl tamamlarsınız?
Güçlü, akıllı, tevekkül sahibi hatta biraz da vurdum duymaz olmayı gerektirir!
8-Hayatın dalgalı dönemlerini nasıl atlatırsınız?
Nasıl olsa geçeceğini iyi bilerek yapmam gerekenleri yaparım.
9-Hikayeniz bir tiyatro oyunu olsaydı; adı ne olurdu ve sahnesi hangi cümle ile başlardı?
‘Bi bakıp çıkıcam!’ olurdu sanırım. Hayata, zamana öyle çok derin anlamlar yüklemiyorum. Dünya kalan biz giden elementindeniz.
10-Hayatınızın altı çizili cümlesi nedir?
‘Hayat senin oyun alanın tadını çıkar!’

#KadınBaşına Ferin Batman” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s