#KadınBaşına Tülay Palaz

WhatsApp Image 2019-05-03 at 09.20.42

Sanat medeniyetin imzasıdır. #KadınBaşına temalı söyleşilerinin bugünün konuğu hayata imzasını bırakan bir illüstratör. Tülay Palaz. Eli, aklı ve kalbi birlikte çalışan ve ruhunun coşkusu çizimlerine yansıyan bir kadın o. İçindeki mutluluğu, hüznü, neşeyi, kederi kaleminin ucuna bırakıyor, hissettiği her duygu o kalemin ucunda özgürleşiyor, edebiyatla buluşuyor, Kafka’ya dönüşüyor, Frida Kahlo’ya dönüşüyor, Oğuz Atay’a dönüşüyor, dönüşüyor, dönüşüyor, dönüşüyor…O özgürlük ışık olup geçmişe yansıyor, geleceğe yansıyor, bugüne yansıyor…

Hayata kocaman bir ilham bırakıyor. Ve çizdiği portreleri KafkaOkur dergisinde sizinle buluşturuyor😊

Hadi keyifle okuyun! Hayat sana sesleniyor😊

1-Tülay Palaz kimdir? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Aslında benim için cevaplaması güç bir soru bu çünkü tam olarak bir “title” belirleyemedim kendime hiçbir zaman : ) Bir çizerim, sanat yönetmeniyim, bir dönem hocalık yaptım, aynı zamanda bir girişimciyim… Bu tanımlamalardan kendime en yakın bulduğum kelime çizerlik olacak ki, son dönemde sadece çizim yapmaya vakit ayırıyorum.

2-Nasıl bir çocuktunuz? İllüstratör olma yolculuğunuz nasıl başladı?

Ben dağınık bir çocuktum diyebilirim. Benim çizim yapmaya yönelişim de annemin ortaokul yıllarında odamı sürekli (çeşitli projelerle) dağıtmam nedeniyle bir ressamın yanına, atölyeye yönlendirmesi ile oldu. Normalde okul günlerinden sonra hafta sonunu iple çekerdim, ressam olan hocamın yanında karakalem resimler yapar, yağlı boya kokusu ile büyülenirdim. Bir dönemim böyle geçti ve ardından Güzel Sanatlar Lisesi’ne gitmeye karar verdim. Dört yıl orada da farklı teknikleri deneyerek geçirdiğim güzel yıllardı. Hemen sonrasında da resim çizmeyi zaten sevdiğim için grafik bölümü okumak istediğime karar vererek, işin biraz dijital tarafına yöneldim. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde de bir tasarım eğitimi süreci geçirdim.

4-Yaptığınız çizimlerde size ilham veren şey nedir? Ve yaptığınız işin tamam olduğuna, nasıl ikna oluyorsunuz? Nasıl bir tatmindir yaşadığınız şey?

Yaptığım işin ilhamını ben edebiyattan alıyorum. Pek çok sanatçı için farklıdır bu, kimi şehirden, kimi insandan, kimi toplumsal olaylardan alır ilhamını. Aslında reklamcıyım ve yıllarca tasarımcılık yaptım ancak bir süre sonra geçiciliği ve ruhumu doyurmaması nedeni ile illüstrasyon tarafına yöneldim. Dergi kapakları çizmeye başladığım zaman, çizdiğim portrelerin hem biyografilerini okuyor, hem eserlerini özümsüyor hem de çizgi ile bunu yansıtıyor olmanın beni en mutlu eden iş olduğuna karar verdim. Yaklaşık beş yıldır da bu süreç keyifle devam ediyor.

Bir işin tamamlandığına inanmak zor, bu konuda samimi davranayım genelde süreli yayınları belli bir zaman zarfında teslim etmek zorunda kaldığımız için en kısa zamanda bitirmeye çalışıyoruz.

5-Grafik tasarımcı olarak, bu meslekte başarılı olmayı etkileyen faktörler nelerdir? İyi çizmek mi yoksa etkili fikirler mi daha önemlidir?

Ben etkili fikirlerin daha önemli olduğunu düşünenlerdenim. Elbette teknik önemlidir, ancak işlediğiniz konuyu farklı bir bakış açısı ile, iyi de bir teknik ile sunduğunuzda etkili, kalıcı işi elde ediyorsunuz.

6-Sizce şifa nedir?

Şifa “kendini adamaktır”. Bence 🙂

7-“Bu ülkede kadın olmak…” cümlesini nasıl tamamlarsınız?

Tek kelime ile “zor”.

Devamında, karşılaştırmak durumunda kaldığınızda eşit hak ve özgürlüklere sahip olamayışımızın hüznü var. Bir şans olarak daha demokratik bir aileden geldiğim için belki kendi evimde değil ama iş yaşamında ayrımcılığın zorluklarını çok hissettim.

8-Doğum gününüzün sabahında ne hissedersiniz? Zaman sizin için ne ifade ediyor?

Ben zamanın kıymetini bilenlerdenim, her yaşın ayrı bir güzelliği var dedikleri doğru geliyor bana. Çünkü o zamanı, o kişileri, o anları, o işleri güzelleştirmek biraz da bizim elimizde. Güzelleştirdiğiniz zaman hangi yaşta olursanız olun, hangi doğum gününüz olursa olsun, o sabah güzel uyanırsınız.

9-Hayatın dalgalı dönemlerini nasıl atlatırsınız?

Sanırım insanın o dönemleri atlatmasını sağlayan en güçlü duygu inanç. Devam edebilmeye olan inanç ayakta tutuyor bizleri.

10-Size göre hayatın ilhamı nedir? Size bu ilhamı hatırlatan bir sloganınız var mıdır?

Dünyadaki en büyük pişmanlığı, yaratıcılığın çağrısını duyup, içlerindeki yaratıcı gücün yerinde durmadığını ve ayaklandığını hissedip ona ne güç ne de zaman vermiş olan insanlar yaşar”

 Sevgiyle.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s