#KadınBaşına Ayşe Özaslan

FB_IMG_1545855805373.jpg

Yalnızca sanat her tür toplumsal değişimin öncüsüdür…

Frida Kahlo

#KadınBaşına söyleşilerinde yeni konuğum bir ressam. Ayşe Özaslan. Çizdiği her resme kendi ruhunu üfleyen bir kadın o. Ona göre hayatın ilhamı gölgeler, ışıklar ve renkler. O renklere bir tuvalin üzerinde hayat veriyor, elleriyle doğayı dile getiriyor. Resim yapmak onun için bir ayna, bir yolculuk, bir kayboluş, bir serüven…Ve aşkla yeniden doğuş. Düşüncelerini, duygularını ve yaşamını paletine doldurup yeniden yaratıyor gözleriyle. Hadi hep beraber o ressamın gözlerinden bakalım hayata. Kim bilir belki mutluluğun resmini bile çizebiliriz😉

Her resmin kendine ait bir yaşamı vardır. Bu yüzden her resim kelimesiz bir sürü hikâye anlatır.

 

  1. Ayşe Özaslan kimdir? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

 

Hayata renkli bakmak, hayata inat hayattan zevk almak. Benim dünyam renklerdir. Ruhumu renklerle doyuruyorum. Hayat doyumsuzu gösteriyor. Renkler doyuruyor beni ve mutlu ediyor. Var ediyor. Renklerle buluşuyorum sevenlerimle…

 

İnadına seviyorum. Umutsuzluktan uzak, umut ediyorum. Renklerle güzelliklere erişiyorum. Sanat iyi insanlarla buluşturuyor beni. O yüzden renklerle dans etmek hoşuma gidiyor.

 

  1. Nasıl bir çocuktunuz?

 

Sessiz, sedasız bir dünyayı renklendirmeye çalışan bir çocukluk yaşadım.  Okul yıllarında karakalem çalışmaları yaptım. O zamanın şartlarında bunun farkına varamadık ne yazık ki.

 

  1. Ressamlık yolculuğunuz nasıl başladı?

 

Hayat akarken çocuklarımla, kendime ayıramadığım zamanın içinde kayboldum. Bu kaybolmuşlukta çıktı resim karşıma. Bir arkadaşım resim yaparken daldım renklere. Bende yapmalıydım. Eşimin teşviki ile başladı yolculuğum. İlk yaptığım resim doğal olarak hiç iyi değildi ama öyle çok zevk almıştım ki kelimeler kifayetsiz kalır. Kendimi dünyadan kopmuş hissettim. Savaş Simitli’nin öğrencisi olarak profesyonel resim olayına girdim. Savaş Simitli hocamın emek ve desteğini hiçbir zaman yadsıyamam. Bu vesile ile kendisine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Bir yolculuk resim. Yeniden varoluş diyebilirim. İçinde kayboluş, sevdaya dalış, aldığın alkış dolu dolu bir serüven…

 

Yaptıkça daha iyisini yapma arzusu, sevdaya ve aşka koşarcasına hep daha iyi, daha sevdalı, daha aşkla…

 

  1. Bir eserin başlama-oluşma ve tamamlama hikâyesi nasıldır? Eserin tamamlandığına sizi ikna eden şey nedir? Nasıl bir tatmindir yaşadığınız?

 

Başlama ile tamamlanma arasında çok tezatlık var bence. İçimden geldiği, bana coşku veren konulardan seçiyor ve seriler halinde çalışıyorum. Hiçbir eserimin tamamlandığını sanmıyorum. Çünkü bana göre tamamlanmış hiçbir eser yoktur. Objeler cazip geliyor şimdilerde. Objenin estetik duruşu, cazibesi önemli beni içine çekiyor. İstiyorum ki yaptığım eseri izleyenleri içine çeksin. Bakmak apayrı bir göz. Bütün detayları yaptığıma emin olunca ‘’bitti’’ diyorum. Nedense ertesi gün tekrar eksikliklerini fark ediyorum. Bu yüzden resmin tamamlanması söz konusu olmuyor benim için.

 

Önemli olan görebilmek. Resmime bakıldığında ruhumun da görülmesini istiyorum.

 

  1. Başarılı bir ressam olarak iş hayatınızdaki yaratıcı yönünüz özel hayatınıza nasıl yansıyor? Hayata bakış açınızı nasıl etkiliyor?

 

Hayatı hata yapmadan yaşayamazsınız. Resimle hayata bakışım değişti. Hata yapmamaya çalışıyorum. Resim bana sabretmeyi öğretti. Sabretmenin sonunda güzelliklerin geldiğini görüyorum.

 

Bakmadan ileriyi görebilme hissetmeyi öğreniyorsunuz. Benim hayatıma da güzellikler getirdi. Renklerin dilini bilirseniz resminize ve hayatınıza o ölçüde güzellik katarsınız. Güzel bir resim çıkar hayatınızda da. Sanatçı yaptığı resimlerle ve duruşuyla çevresine yön verir.

 

Zoru başarmaya odaklı bir karakterim var. Bunu kısa sürede başarmanın hazzını almak bana büyük bir mutluluk veriyor. Başka türlü de başarı elde edilmiyor zaten.

 

  1. Sizce şifa nedir?

 

Şifanın sözlük anlamı hastalıktan kurtulma olarak tanımlanıyor. Fiziksel ve ruhsal olarak hastalıktan kurtulma diyebilirim. Son zamanlarda Kemoterapi alan hastalar üzerinde resmin etkisi araştırılmış ve pozitif sonuçlar elde edilmiştir. Demek ki resim önce ruhsal olarak daha sonra da fiziksel olarak bir şifa dağıtmaktadır.

 

  1. ‘’Bu ülkede kadın olmak’’ cümlesini nasıl tamamlarsınız?

Bu ülkede kadın olmak? Can dostum Nazife’nin bir sözü vardır ve çok hoşuma gider. ‘’Bu ülkede kadın olmak onur terazisinde durabilmektir.’’ der. Bunun üzerine söz söylenir mi?

 

  1. Doğum gününüzün sabahında ne hissedersiniz? Zaman sizin için ne ifade ediyor?

 

Doğum günüm benim için normal günlerden. Onu güzelleştiren dostlarım ve arkadaşlarım. Onlarla paylaşınca özel olduğumu hissettiriyorlar bana. İyi ki varsın diyorum o zaman kendime. Önemli olan var olmak da değil aslında. Varlığını kıymetli kılabilmektir. Varlığımın kıymetini doğum günümde yanımda olan dostlarımla hissediyorum. Herkes hatırlamaz kolay kolay hatırlayanlarınız çok olsun.

 

Hayat sürekli kendini yenilemektir. Her gün kendimi yenilemeye çalışıyorum. Her yenilendiğimde yeniden doğuyorum.

 

  1. Hayatın dalgalı dönemlerini nasıl atlatırsınız?

 

Herkes için zor olduğu gibi benim içinde zor oluyor. En yakınlarınız bile anlamıyor sizi. Yaralar insanı olgunlaştırıyor derler. Gerçekten her yara iz bıraksa da olgunlaştırıyor bizi.  Üzülmek istemez kimse. Ben de istemem ama bazen güçlü olmak için üzülmek gerek bazen. Bu nedenle bende hayata daha sıkı sarılıyor kendimi seviyorum.

 

  1. Size göre hayatın ilhamı nedir? Size bu ilhamı hatırlatan bir sloganınız var mı?

 

Günlük hayatta sıradan bildiğimiz ve sorgusuzca sıradanlaştırdığımız, davranış ve olayların sıradan olmadığını fark ettiğimde ilham o an yanımda bitiveriyor.

 

Sloganım ise; ‘’Sıradan olan hiçbir şey, hiçbir zaman sıradan değildir.’’

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s