#KadınBaşına Ezgi Sorman

IMG_1522

“Kendimin hem yolcu, hem yolculuk, hem de yolun kendisi olduğumu fark ettiğimde genişledi hikayem…”

#KadınBaşına söyleşilerinin konuğunu bu cümlesiyle tanıştırmak istiyorum sizle. Kendisi meditasyon eğitmeni, sesle şifa uzmanı ve sesi şifaya dönüştüren ‘The Mush Project’ in kurucusu Ezgi Sorman. Varması gereken kişinin kendisi olduğunu anladığında başlamış yolculuğu ve “kalbimin seçtiği topraklar” dediği Kapadokya’yla buluşmuş. Şimdi o topraklarda çalıyor gonglarını, şifa için, ilham için, kendisini arayan herkes için…

“Kendi ilhamımı kendim yarattıkça, başkalarının da ilhamı haline gelmeye başladım…”

Haydi! güne ilham veren bir söyleşiyle başlayalım.

Gözlerini kapat, müziği duy, hayatı hisset ve kendine yaklaşmaktan sakın vazgeçme!

*@themushproject – Om cuddle

Ezgi Sorman’a sevgiyle…

 

1-Ezgi Sorman kimdir? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Cinsiyetin, dinin, dilin, milliyetçiliğin, ekonominin, hava koşullarının ve sosyolojinin ötesinde insan olma sanatına kendisini adamış bir ruh. Duyguların ve kavramların arasında dolanırken dünyada kendi yönünü ve yolunu bulmaya çalışan bir kişi. Dişinin gücünü yeniden keşfederek kendi içinde ve dolayısıyla etrafında onu uyandırmaya çalışan bir kadın.

2-Nasıl bir çocuktunuz?

İçine kapanık, kendi hayal dünyasında yaşayan bir çocuktum. Aslında gün doğumunda gördüğüm perileri, etrafımdaki hayvanları, doğayı ve sevginin yoğunluğunu hissetmekten başka ilgi alanım yoktu. Ama hem ailem, hem öğretmenlerim hem de mahalleli tarafından kabul görebilmek için; renkli, eğlenceli, dışa dönük, okulunda başarılı, okul tiyatrolarında, bandosunda yer alan aktif sağlıklı bir kız çocuğu ve öğrenci maskesiyle büyüttüm kendimi. Şimdi bakıyorum da bayağı güçlü bir survivor modum varmış.

3-Sizce ‘şifa’ nedir? ‘Şifalanmak’ nedir?

Şifa; an’a teslim olabilme bilgi ve becerisidir. Geleceğin kaygısı ve geçmişin yükünden arındığımızda anın farkına varırız, an’a vardığımızda anın içerisine yerleştiğimizde ve bu alanın bize sunduklarının en doğru olduğunun bilincine vardığımızda şifalanmaya başlarız.

 

4- Mistik Yolcu kimdir?

Gezgin ruh demektir. Gezginlik fiziksel olarak gezmekle değil ruhun içerisinde, insanın kendi içinde gezip kendisini ve dolayısıyla da tüm evreni görebilmesi ile alakalıdır.  Mistik yolcu; gerçek soruların peşinden gider, amacı-bu hayatta yaşarken- cevap bulmak değil doğru soruyu bulmaktır. Bir Mistik yolcu bilir ki hakikat soru işaretinde gizlidir. O noktayı aramaz çünkü nokta zaten kendisidir. Kendisine ulaşması, noktaya varması, bütünlüğünü hissetmesi için de dünyadaki her şeyin kendisinin bir yansıması olduğunun bilincindedir o sebeple de doğru sorularla ilerler. En değerli üç sorusu: “ben kimim, ne arıyorum, hayat amacım ne?” dir. Eğer bu SORULAR mistik yolcuyu bir keşiş gibi dünya üzerinde seyahat etmeye götürürse tabii ki dünyayı da gezer.  Mistik yolculuk ruhun çağrısıdır ve bu çağrıyı, o yolculuğun detaylarını “Mistik Yolcu” adını verdiğim eğitim de anlatıyorum.

5-Sesi şifaya dönüştürme yolculuğunuzun nasıl bir hikayesi vardır?

Bu süreç gayet kendi doğal akışında ilerlemiş aslında çok da enteresan olmayan bir hikâye. Sesle şifadan önce meditasyon eğitmeniydim ve kozmik enerji, frekanslar, imgeleme çalışmalarıyla harmanladığım şifa seanslarım vardı. Aile dizimi, çift terapistliği ve grup moderatörlüğü gibi alanlarda da eğitimim var. Bundan yedi yıl önce Kaliforniya’daki bir Kundalini yoga eğitimimde hocamız savasana (ölüm) pozunda gong çaldı ve sesin şifasının diğer tüm ekollerden çok daha hızlı çalıştığını anlattı. Ses şifasının iç yüzünü ve mekaniğini öğrendikten ve o ilk gong deneyimimden geçtikten sonra da benim şifa yöntemlerim doğal olarak ses şifasına aktı.

 

6-‘The Mush Project’ in ne olduğunu ve neler hedeflediğini açıklar mısınız?

The Mush Project; kurmaktan ve yönetmekten en keyif aldığım projelerimden bir tanesi: sesle şifa projesi. Açılımı: Music –Sound- Healing yani Müzik Ses ve Şifa. Amacımız; hayatın temalarını ve bu temalar etrafındaki duyguları şifalı ses aletleriyle anda doğaçlayarak bir sese ve müziğe dönüştürmek. Ve içimizde konuşulmayan, ifade edilemeyen duyguları ses aracılığıyla dışarıya çıkartarak insanlara güvenli şifa alanları yaratmak. Doğaçlama dinletilerimizin yanında ses ve gong banyoları yapıp, sesle şifa eğitimleri de veriyoruz. Dinletilerimizden sağladığımız kazancı, kız çocuklarını eğitme amaçlı kurulan vakıflarla da paylaşıyoruz. Bir sonraki ses banyomuz bahara beden zihin ve ruhen hazır olmak temasıyla 3/3/2019’da. Detaylara instagram sayfamız @themushproject’ ten ulaşabilirsiniz.

7-“Bu ülkede kadın olmak…” cümlesini nasıl tamamlarsınız?

Bu ülkede kadın olmak gurur verici. Anadolu’daki ananın, bu toprakların doğurduğu bir kadın olmak bana oldukça ilham veriyor. Bu coğrafyanın, bu toprakların kadını her türlü engeli kendisine güç olarak dönüştürmüş, her türlü zorluğu yükselmek için basamak bilmiş, sosyal, ekonomik, kültürel ya da dini mazeretleri bir kenara koymuş kendi doğru bildiği ve istediği yolda yürümüş. Elifimiz, Nene hatunumuz, Sabihamız, Süreyyamız ve daha nicelerimiz var. Ana tanrıça inancının doğduğu yer Anadolu, Kibele’ye, Artemis’e, Kubaba’ya, Afrodit’e ev sahipliği etmiş. Ve ben, bu grup kadınla aynı toprakları ve enerjiyi paylaştığım için kendimi oldukça şanslı hissediyorum.

8-Doğum gününüzün sabahında ne hissedersiniz? Zaman kavramı size ne ifade ediyor?

Doğum günümün sabahı çevremden aldığım doğum günü kutlamaları olmasa, aslında benim için diğer sabahlardan pek farkı yok. O sabah dünyanın her neresindeysem yine gün doğumuyla birlikte kalkar, güneşi selamlar sonra bir yıllık güneş döngümün tamamlandığını ve bunun da kutlamaya değer bir durum olduğunu kendime hatırlatırım. Zamanla çok güçlü bir bağım yok. Tek bildiğim ve hissedebildiğim ben olmadığım zaman, zamanın da olmadığı ve aslında zamanın ve mekânın olmadığı yerde gerçek benim olduğu.

9-Hayatınızın dalgalı dönemlerini nasıl atlatırsınız?

Hayatımın dalgalı dönemlerinde; kendime dalgalandım da duruldum parçasını hatırlatırım ve bu şaka değil ciddi ciddi bu parça beni çok hızlı merkezime getirir. Yaradılışım ve doğam gereği duygular arasında çok savrulan bir insanım. Meditasyona başlamamın ana sebebi de zaten bu doğam. Topraklanmayı, merkezimde kalmayı, dış dünyadaki savrulmaların aslında içimizden kaynaklandığını, içimizdeki dalgaların dışarıya yansıdığını, daha derinden öğrenmek amaçlı meditasyona başladım. Meditasyonda hayatının farkındalığı arttıkça, öz bilgim genişledikçe de daha önce kaç defa dalgalandığımı ve hepsinde de bir şekilde durulduğumu algıladım. Bu nedenle de kendime duygular arası savrulmalar yaşarken ‘dalgalandım da duruldum’ parçasını hatırlatma niyetiyle seçtim. Ve tabii günlük pratiğim meditasyonum sayesinde biraz daha hafif, dengeli, neşeli, merkezimde yaşayıp hayatım önüme çıkardığı tezatlara gülümseyebiliyorum.

 

10-Size göre hayatın ilhamı nedir? Size bu ilhamı hatırlatan bir sloganınız var mıdır?

Hayatın kendisi koca bir ilham. Büyük patlamadan dünya adında bir boyut kurulmuş bundan daha büyük bir ilham yok benim için. Her doğan gün yepyeni fırsatlar getirirken, her gün bize yeniden başlama şansı sunarken bu dünyanın bir sahne olduğunu hatırlamak bana çok büyük yaratım desteği veriyor. Taşıdığımız tüm kimliklerin; çocuk, öğrenci, eğitmen, abla, kardeş, eş, dost, ana, baba… ise bu sahnede oynadığımız roller olduğunu bilmek performans kaygısını üzerimden atıp beni özgürleştiriyor. Bu hislerle birlikte her gün yeniden ilhamla doluyorum. Güne gün doğumuyla başlamak, meditasyon yapmak, doğada vakit geçirmek, köpeklerimle beraber yaşamak seslerin şifasında kalmak, güvendiğim ve sevdiğim dostlarımla düzenli iletişimde bulunmak içimdeki ilhamı besliyor. Yaşamın kendisi ve her canlı gibi ben de bir mucizeyim. Duvara tosladığım, köşeye sıkışmış hissettiğim, yaratıcılığımın kuruduğunu zannettiğim anlarda kendime ‘ben bir mucizeyim’ diyorum ve galiba en büyük sloganım da bu. Her birimiz birer mucizeyiz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s