#KadınBaşına Zeynep Casalini

09

Derin bir nefes alır gibi batıyoruz, yükümüz ağır
Yeni bir söz söylemek için ölmek mi gerekir?
Hadi bir cesaret sende taşın altına koy elini
İnadına inadına sevişmeli bağır çağır…

Söyleşiyi yayına hazırlarken açıyorum #Duvar şarkısını. Duvarlara çarpa çarpa, bağıra çağıra söylüyorum onunla😊. Sesinin tınısı tüylerimi diken diken yapıyor. Sözleri okuduğun an sen de katıldın bize değil mi? Kim olduğunun hiçbir önemi yok. Haydi! düş ardımıza, müziğin büyülü birleştirici gücü tüm farklılıklarımızı ortadan kaldıracak nasıl olsa.

#KadınBaşına söyleşilerinin bugünkü konuğu Zeynep Casalini. O, güçlü bir anne tarafından büyütülen güçlü bir kadın. Kendi çocuklarını bilinçli farkındalıkla yetiştirmeye çalışan bir anne. Şahane sesiyle şarkılara ruh üfleyen bir sanatçı. Ve tüm canlıların aynı yaşam hakkına sahip olduğunu anlayabilen bir insan. Kendi penceresinden anlatacak bize, vegan olma yolculuğunu, sade yaşamın mutluluğunu ve bilginin her şeyi değiştirebilecek tek yol olduğunu. Hepimizin elinde farklı bir fener var belki de yapmamız gereken tek şey feneri biraz yukarı kaldırarak başka bir hayata ışık tutmak.

Söyleşime katıldığı ve elindeki feneri yukarı kaldırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. Biliyorum ki, o fener başka bir hayatı da aydınlatacak…

 

1-Zeynep Casalini kimdir? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Sanırım bu benim için zor bir soru. 🙂 Öncelikle anneyim, şarkıcıyım, iletişimi kuvvetli biriyim, veganım…

 

2-Nasıl bir çocuktunuz?

Bence sakin, uyumlu bir çocuktum. Ve en önemlisi de mutlu… Anneannem ve dedemle Bodrum’da büyüdüm. Harika zamanlar geçirdim. Ve sonunda yine Bodrum’da yaşamaya başladım. ❤ Zaten oldum olası en büyük hayalim büyük şehirden kaçmaktı, başardım. 🙂

 

3-Mesleğinde çok başarılı bir kadın olarak, kısaca bu başarıya ulaşmanızı sağlayan yolculuktan bahseder misiniz? Nasıl bir tatmindir sahnede yaşadığınız şey?

Valla başarı çok göreceli bir şey. Evet ben kendi adıma ‘hayran kitlemden’ çok memnunum. Çok popüler olmasam da (bu da popülerliğin bedellerine katlanamadığım için) gencecik insanlar tarafından tanınıyorum. Benim yolum; kimsenin kuralına, bana doğru gelmedikçe, baş eğmemek oldu. Bunun elbette bir faturası var. Ama gece yattığımda ‘keşke yapmasaydım’ demekten açık ara daha iyi benim için. Sahne durumu ise kelimelerle anlatılacak bir şey değil ki… Çok çok çok değişik bir ruh hali. Çok zor ama çooook güzeeeelll…<3

 

4-Bildiğimiz kadarıyla vegansınız. Bize veganlığı tanımlayabilir misiniz? Neden vegan olmayı şeçtiniz?

Veganlık; dünyada ne olup bittiğini anlamak için, gerçekleri merak edip, korkmadan araştırarak, bambaşka bir boyutta yaşamaya başlamaktır. Zaten sonra aktivist olmama olasılığınız kalmaz… Veganlık bir beslenme ya da bir diyet biçimi değildir. Tüm canlıların AYNI yaşam hakkına sahip olduklarını anlayabilmektir.

 

5-Hem başarılı bir sanatçı, hem de vegan yaşam tarzını benimsemiş bir kadınsınız. Peki bunlar anneliğinize sizce farklı bir pencere açtı mı?

Hem de inanılmaz… Ceren (büyük kızım) o doğduğunda bu bilgilerden bir haber olduğum için son derece mutsuz haklı olarak. Daphne ise, hiçbir hayvanı yemek olarak görmeden büyüdü… Anne sütünden sonra bitkisel sütlerle beslendi ve devam ediyor tabii.

 

6-Bu ülkede kadın olmak’ cümlesini nasıl tamamlarsınız?

Bu ülkede değil kadın, insan olarak bile yaşamanın akıl dışı olduğunu düşünüyorum. Ben güçlü bir annenin kızıyım… Güçlü bir kadınım. Kızlarımın da güçlü olmalarını umut ediyorum… Ama biz çok şanslı insanlarız tabii. Ülkede neler olup bitiyor biliyoruz. Yapılacak en örnek hareket, bilginin önemini fark ettirmek çevremize. Çünkü bilgi, her şeyi değiştirebilecek tek yol.

 

7-Sizce şifa nedir? Şifalanmak nedir? Kendi şifalanma yöntemleriniz var mıdır? Bununla ilgili deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Şifa elbette hepimizin bildiği gibi iyileşmektir. Benim kendi yöntemlerim evet var ama çok yakınımdaki iki kişi benim şifacılarım. Biri SİLVİA EGGER GÜNDEVİR. Beni veganlığa uyandıran homeopatım, beslenme uzmanım ve hayat rehberim. Onsuz ben, şu andaki ben olamazdım. 9 yıldır onunla (fiziksel olarak yan yana değil) yaşıyorum ve şükürler olsun ki var… Diğeri ise çok yakınım Anıl Görür. O ise enerjiyle çalışır. Ekvator’da şamanlarla çalışmış ve enerjiyi şifaya dönüştürüyor diyebilirim. İlaç (başka çaresi olmayan durumlar dışında) şifa değildir benim için. Ve bu da başlı başına bir konu…

 

8-Doğum gününüzün sabahında ne hissedersiniz?

Doğum günleri ya da diğer özel günleri çok önemseyen biri değilim. Her gün güzel uyanabilmeyi diliyorum…

 

9-Hayatın dalgalı dönemlerini nasıl atlatırsınız?

Zor atlatırım. Ağlarım… Sonra hayat akar… Arkadaşlarım destek olurlar… Silvia her defasında öyle şeyler söyler ki… Bir şekilde dalgayla yaşamayı öğrenirim.

 

10-Hayatınızın sloganı nedir?

Hiç düşünmedim. Tek bildiğim hayat hep bir bilinmez… Yararlı olamıyorsanız, bari zarar vermeyin! (Dalai Lama demiş meğerse bunu benden önce:) )

 

 

#KadınBaşına Zeynep Casalini” için bir yorum

  1. Veganlığı bir beslenme biçimi olmaktan çıkarıp, sanki dünya görüşüymüş gibi satmaya çalışmasa ne iyi olurdu.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s