bende kimyasal bir yanlışlık var!

20170427_2dev_by_len_yan-db7nju5
“White Lie” by lenyan.art…

Dünyayı da çürütüyoruz tıpkı kendi bedenlerimizi çürüttüğümüz gibi. Yok etmek üzerine kurulu bir felsefemiz var. Tükettiğimiz şeyin ne olduğuna, kime ne yaptığına bile bakmıyoruz bencillikten. Hele de tükettikçe daha çok kazanıyorsak. Gücümüzle ne kadar eziyorsak diğer insanları, o kadar tatmin olarak yaşıyoruz. Sevdiğimiz her şeyin geride kalması, binmek istediğimiz arabanın zaafında kayboluyor sadece. Daha çok kazanmak istiyoruz hep, daha çok, ardında ne kadar canın yandığının önemi kalmayacak kadar çok, giydiğin takım elbisenin kumaşı çoktan kirlenmişliği kapattı bile. Dünyayı yok ederek ceplerini dolduranlar başka bok, insan yaşamını yok ederek ceplerini dolduranlar başka bir bok bence. Zihinleri aynı karanlığın içinde kaybolmuş, ne için yaratılmış olduklarından çoktan vazgeçmişler bile. Bir insanı herhangi bir uyuşturucu maddenin müptezeli haline dönüştüren ve onun bu bağımlılıkta yok olup gidişine aldırmayan zengin insan ırkının olduğu bir dünyada yaşıyoruz maalesef. Tanrı kompleksine yakalanmış bu ırk, geçmişte vardı, gelecekte de var olacak; ta ki dünya sonunda içerisinden çökene kadar. Sömürme hissinden beslenen bu bencil ırk şükür ki henüz ölümsüzlüğü bulamadı. Paranın da yaşatabileceği bir yaş sınırı var hala.
Bazen etrafıma bakıyorum, duygusuz, yorgun, yoğun, hissiz ve tahammülsüz sürüler görüyorum sadece. İnsanın yaşama gönderilme nedeninden çok uzak. Hepsi başka bir yolculukta kaybolmuş.
Ve bazen de elindeki küçük torbadan ciğerlerine uyuşturucu çeken minik eller görüyorum, yaşının o kadar küçük olması içimi sızlatıyor ve yukarıya bakıp diyorum ki ‘Tanrım sen insanlığı bunun için yaratmış olmamalısın! Çünkü evrende bundan daha zararlı başka bir ırk yok’.
Bende kimyasal bir yanlışlık var!
“Oğlum böyle yazmıştı masasının üzerindeki not kağıdına, bunu okuduğumda uyuşturucu kullandığını çoktan öğrenmiştim ama hiç alışamamışım demek ki; çünkü iliklerime kadar ürpermiştim yine de okuyunca. Hep aynı şeyi düşündüm, neden başlamıştı? Sebebi neydi bu illettin bağımlılığına düşmesinin. Bir sürü insanın bir sürü sebebi olabilir, ama benim oğlumun bulabildiğim bir sebebi yok genlerinden başka.
Babaları bir sokak başında ölü bulunmuştu, artık ne içtiyse hastaneye bile yetiştirilemedi. Hep çok içti zaten, hayatı kendi içinde bizim içinde çekilmez hale getirecek kadar çok. Rahmet dileyemeyecek kadar da çok çektirdi bize. ‘Layık olduğunu buldu demiyorum, layık olduğunu bulsun’ diyorum içimden ona. Ruhu nerde bilmiyorum ama ona hakkımı helal etmiyorum. Allah bize bu dünyada yaptıklarının hesabını sorsun. Onun adaletine güvenerek yaşadım ben hep, içimdeki her acıdan da ona sığındım. İnanmak beni teselli etti. Hayatta ki gözyaşım hiç dinmemiş olsa bile.
Üç çocuğumun en küçüğü o, babası öldüğünde henüz bebekti, diğer kardeşleri yapsa bir nedeni var diyeceğim, onlar da benimle çekti babalarının kahrını, ama onun bu hayattan kopma istediğinin sebebini anlayamıyorum; ki biz onu sadece sevgiyle büyüttük. Evin en küçüğü ve en şanslısıydı bence. Ama kimyasal bir yanlış varmış demek ki. Yetemedi yaptıklarımız onu hayatta tutmaya.
Önceden bazı geceler eve sarhoş gelirdi ama ben gençliğine verdiğim için bir şey demezdim. Şimdi düşünüyorum da o zaman müdahale etmiş olsaydım bir şeyleri değiştirmiş olabilir miydim?. Ara sıra da bazı hallerinden şüpheleniyordum ama evladın olunca karşındaki konduramıyorsun demek ki. Zaten hareketlerinde de hiçbir değişme yoktu benim fark edebildiğim. Kaldı ki benim gibi hayatında sigara bile içmemiş bir kadın diğer uyuşturucu maddeleri nerden bilsin. Ama hayat işte öğretti hepsinin isimlerini, ne etki yaptığını sor şimdi ezbere biliyorum. Ta ki bir sabah kıyafetlerinde bally lekesi görünceye kadar. Şimdi bile kalbimin fazla çarpmasına yol açacak kadar korkmuştum, ne yapacağımı bilememiştim. Kardeşlerine söyledim çaresiz. Yüzleştik onun bu durumuyla sonunda. Meğerse bir zamandır farklı dozlarda farklı maddeler kullanıyor ama eve geç geldiği için ben bilmiyormuşum. Küçük yaşta evlenmiş, bir çocuğu olmuş hemen sonrasında da boşanmıştı. Kötü zamanlar geçirdiğini biliyordum o yüzden pek üzerine gitmiyordum. Çünkü karısı başka bir adamla gitmeye karar vermiş, başkası için terk etmişti onu. Belki de kadın biliyordu, belki o zamanlar da kullanıyordu, belki o yüzden yeni çocukları olmasına rağmen apar topar gitmişti hayatımızdan. Ben öğrendikten sonra 10 yıl yaşadı oğlum. Hepimizi tamamen tüketen on yıl. Nerde bir tedavi merkezi varsa orda tedavi görmesini sağladık, defalarca yattı AMATEM’e, başka merkezlerde kısalı uzunlu tedaviler gördü. Hepsinde hep aynı sonucu aldık; çıktıktan en fazla 1 ay sonra yine başladı. Zamanla bedenide tükenmişti, sağlığı bozuldu. İçtiği en küçük şeylerden bile fazlasıyla etkilenmeye başladı vücudu. Tıbben bir çare bulamadığımız için bir de dergaha yerleştirmeyi denedik onu, kaldı orda da yaklaşık altı ay. Orada en azından ruhen iyileşir diye düşündük ama oradan çıktığında da sonuç değişmedi. Velhasıl birçok ilaç, birçok dua ama hep aynı sonuç. Hiç bir şey içmediği bir gece fenalaştı evde, hastaneye gittiğimizde çoktan durmuştu kalbi. Benim içinde hayat o an durdu. İçime düşen o kor, o gün bu gündür sönmedi. Kızıyla avunuyorum, ona sarılıp oğluma sarıldığımı düşünüyorum, kokluyorum onu uzun uzun bir yerinden, oğlumun kokusu geliyor ama onun hayatta olmadığı gerçeği değişmiyor ne yazık ki.
Hayatı biraz daha anlamak mı istiyorsun? Uyuşturucu maddeyle mücadele eden tedavi merkezlerinde bir gün geçir, oradaki ailelerin perişanlığını gör! Hayatın bencilliği işte! Yüzleş ya da bencil insanların hayatı da nasıl bencilleştirdiğine tanıklık et.
Oradan çıktığında başka bir hevesle nefes alıyor olacaksın”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s