ben farklı değilim siz aynısınız!

maskeHer hikayenin sadece bize benzeyen cümlelerini seviyoruz. Farklı olan, farklı yaşayan, farklı düşünen herkese karşı biraz katı, biraz kötü, nedense biraz muhafazakar ve en acıtıcı haliyle önyargılı olmamız bize benzememesinden oluyor aslında, biz bunu kabul etmesek de. Her hayatın başka bir yolculuğu, her yolculuğun başka bir yolcusu var. Hepimiz kendi yolculuğumuz için yola çıkıyoruz. Bildiğimizi sandığımız şey kendi akıl oyunlarımız sadece ve bazen akıl da gözlerimizi kör eder. Gördüğümüz şey aslında gördüğümüz şey değildir.
En kolay halidir hayatın önyargılarımız koltuğumuzun altındayken konuşmak, yaşamadığımız hayatlar için ahkamlar kesmek. Çünkü başkasının hikayesinde biz hep kaşığın ak tarafındayızdır nasıl olsa. Aslında herkes biraz kötü, biraz bencil, biraz kusurlu, biraz kibirli, biraz narsist, biraz sıradan ya da biraz sıradışı değil mi zaten. Hepimizin kusurlarını kapatmaya çalıştığı bir açık noktası var ama biz bir başkasının kusuruyla huzur buluyoruz.
Yanlışın başladığını düşündüğümüz doğru çizgi tam olarak neresi?
Biz anlamaya çalışarak dinlemeyi öğrenene kadar, sadece bildiğimiz yanıldığımıza yetsin yeter…
“Ben farklı değilim siz aynısınız…”
Karşımda oturan bu silik görünüşlü kadının ilk cümlesiydi bu. Hiçbir şey bilmeden konuşan insanları bilmenin verdiği alışkanlıkla söylemişti. Çok sıradan bir görünüşle o kadar başka bakıyordu bana, bildiğinizi zannettiğiniz her şeyden utandırıyordu.
“Yanlış bir hayata doğduğunu sahip olduğu aileden anlıyor insan, boktan bir yetişkin olduğunda.
Maddi durumu vasat, kavgası dayağı hiç bitmeyen, annesi zayıf, üvey babası çok baskıcı bir ailenin en silik kızıydım ben. Ne bildik bir hayat değil mi? Hiç yere çıkan büyük kavgalarla büyüdüm. O kadar sıradan şeyleri bile yapmam yasaktı ki en küçük şeylere bile özenir olmuştum zamanla. O kadar sıradan o kadar sinmiş bir görünüşüm vardı ki okulda bana silik adı takmışlardı. Okulda hiçbir zaman yapılan herhangi bir şeye katılamadım. Ne ailem buna izin verdi ne de beni davet edecek bir arkadaşım oldu. Genel olarak benimle konuşmaz oynadıkları oyunlara çağırmaz, kız dedikodusu yapmazlardı… Sınav öncesinde anlamadıkları konuyu sormak dışında. Biraz da çirkin olmam beni iyice içime kapanık biri yapmıştı. Geceleri beni aralarına aldıkları anları hayal etmekle geçirdim tüm okul hayatımı. Hayal etmek, hiç yere yediğim dayağın da unutulma anıydı aslında. Hayallerimde her şey yolundaydı. Hayallerin sabah uyandığında seni terk etmesiyle başlıyor içindeki katılaşma. Acıma, üzülme ya da merhamet duyma hislerini azar azar kaybediyorsun.
Bazen sıradan başladığını düşündüğünüz gün sizin hayatınızın dönüm noktası olur, siz henüz fark etmeden. Bir gün okuldan eve döndüğümde annem baygın yatıyordu, ortalık dağılmış, evde biraz önce olduğu anlaşılan kavganın tozu henüz dağılmamıştı. Ambulans annemi hastaneye götürürken bir daha bu eve dönmeyeceğini bilmiyordum. Kafasına aldığı darbeden aklı bir daha yerine gelmedi zaten.
Onu ara sıra gidip kaldığı hastanede ziyaret ediyorum… Bana cevap vermese de anlatıyorum ben konuşurken bana boş bakan gözlerine. Ölememek ona ne büyük acı diye düşünüyorum. Oysaki kocası yakalandı, bir süre içeride kaldı, sonra aftan yaralanıp kayıplara karıştı ve kendine çoktan başka bir hayat kurdu o yatağa bağımlı olurken. Ona ne olduğuyla hiç ilgilenmedim aslında. Görmek zorunda olmadığım sürece benim için hiç var olmamış olabilirdi. Kardeşim ve ben sıradan hayatımıza nasıl devam edeceğimizi bilemeden çaresiz bir süre geçirdik. Okulu son yılımda bıraktım çalışmaya başladım. Üzerimizde baskı yoktu artık ama özgürlük nedir hiç bilmediğimiz için aynı şekilde devam etti hayatımız, taa ki ben internet diye bir şey keşfedene kadar. Hayat bazen sana bir hediye verir ama sen bunun zehirli olduğunu bilmezsin. Başka bir profille başka bir hayatı yaşamaya başladığımı düşündüm. Orada olmak istediğin her kişi olabiliyordun, benim için hayallerimi yaşadığım yerdi orası. Özgürdüm, istediğimi bile bilmediğim bir şey bulmuştum sanki. Değişik karakterlere büründüm orada, farklı kişiler oldum. Yavaş yavaş daha farklı şeyler denemeye, daha cesur olmaya, daha sıra dışı görünmeye başlamıştım. Bir süre sonra benden tamamen farklı, başka bir kadına dönüştüm. Paylaştığım, konuştuğum, yaptığım şeylere ben bile şaşırıyordum ama aynı hızla, aynı zevkle, aynı hınçla yapmaya devam ettim. ‘Müstehcenlik’ kelimesini tamamen aklımdan silene kadar. İnternette yarattığım o kadının beni tamamen teslim aldığını anladığımda iki farklı karakterle yaşamaya çoktan başlamıştım. Gündüz sıradan işinde silik kimsenin farkına bile varmadığı o zavallı, akşam tuşa bastığında kendisini dünyanın sahibesi sanan manyak. Aynaya baktığımda ikisini de aynı anda görüyorum. Tıpkı sfenks gibi beni sorguluyorlar. Hangisi daha çok benim hiç bilmeden konuşuyorum onlara. Benden bağımsız yaşamlarını izliyorum bir süre. Bazen tiksinerek bazen kızarak bazen hayranlıkla… Ama hep kendimle konuştuğumu bilerek. Zamanla benden tamamen farklı görünen kimliğimle akşamları dışarı çıkmaya da başladım. İlk başta farklı bir macera gibi görünen geceler, ne zaman pişman olunan sabahlara dönüştü bilmiyorum. Bundan bazen zevk alıyorum, bazen para kazanıyorum. Ama artık her eve dönüşte saatlerce suyun altında kalıyorum, o dünyaya duyduğu hıncı benim bedenimden çıkaran kadının temizlenmesi için suya bırakıyorum kendimi, ondan belki arınırım umuduyla. Kendime hiç tutamayacağımı bildiğim sözler veriyorum aynada konuşurken ama beni hep ikna ediyor, tekrar tekrar ona dönüşüyorum. Kendi içimizde bir iç mesele bu artık. Bazen bu iki kadına da alışıyorum, ikisiyle de ayrı mutlu oluyorum, ikisiyle de ayrı savaşıyorum. Nerede biteceğini bilmediğim, kendi yazdığım bir hikayenin içinde kayboldum. Ben nerede ve nasıl bir son yazarsam öyle biteceğini bildiğim.”
Arkasında bana dolu bir küllük ve kırmızı bir ruj bırakarak gözden kayboldu.

Reklamlar

ben farklı değilim siz aynısınız!” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s